Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.12.2023 13:40 (Üye) Soru : iyi günler öncelikle teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.900118 Bağımsız aktör aktrist ve dublörlerin faaliyetleri kodlu serbest meslek mükellefi işgücü temin hizmeti yazarak tevkifatlı serbest meslek makbuzu kesebilirmi karşı firma e fatura kesmeli diye ısrar etmektedir.

Cevap : Serbest meslek erbapları Fatura DÜZENLEYEMEZ (kağıt fatura , e-arşiv fatura ve e-fatura) e-smm DÜZENLER . İş gücü KDV tevkifatı ; (A) mükellefinin bordrosunda kayıtlı çalışanın (B) mükellefi ile "iş gücü sözleşmesi" yapılarak çalışanın (B) firmasıda hizmet vermesidir. Bu durumda (A) Firması (B) firmasına "iş gücü " faturası düzenler Faturada KDV tevkifatı yapılır. Sonuç olarak ; İş gücü tevkifatı ile mesleki faaliyetin ilgisi yok KDV tevkifatı yapılmaz. Karşı firmanın Mali müşaviri ile görüşünüz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.