12.12.2023 17:00 |
(Üye)
|
Soru : Merhabalar;
bir mükellefim mimar olarak serbest meslek kazancı defteri ile mükellefiyetini açmış ilerleyen süreçlerde mimarlık faaliyetinin yanında hazır yapıların tamir tadilat dekorasyonu gibi işleride yaptığı için ticari kazanç elde etmiştir, dolayısı ile smk defterine ek olarak birde ticari kazanca ilişkin işletme defteri açılışı yapılmıştır. işletme hesabı bilanço hadlerini aştığı için bilanço hesabına geçiş yapması gerekiyor mu.
1-hali hazırda smk defteri aktiftir işletme hesabında da bilanço hesabı haddini aşmıştır bu durumda bilanço hesabına geçilecek mi
2-geçilecek ise smk defteri ayrı bilanço defteri ayrı mı tutulacak.
3- ayrı tutulacak ise beyannameler nasıl verilecek
4.bilanço defteri için defter tasdik edilecek mi
5-süreç nasıl işleyecek
dönüş rica ederim
Cevap : Ticari işletme için Sınıf değiştirme hadleri aşılı ise Bilanço esasına göre defter tutulacak.
SMK defteri DBS den elbette ayrı tutulmaya devam edilir. Ticari işletme için Bilanço usulü defter tutulacak. KDV ,muhtasar, geçici vergi ve yıllık GV beyannamesi DBS den değil gib bdp programından verilecek.
|