Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.12.2023 15:28 (Üye) Soru : Sorum şöyle: Bir şahıs firmasını 06.11.2023 tarihi itibariyle limited şirkete dönüştürdük. SGK işlemlerinde ne yapılması gerektiğini bilmiyoruz. SGK dan da net bir cevap alamadık. Zeytinburnu SGK eski sicil numarası ile işlemlere devam edilmesi gerekir. Çalışanların giriş çıkış işlemi yapılmasına gerek olmadığını söyledi. Limited şirkete dönüşmüş olmamız nedeniyle Ticaret Sicil de SGK ya bildirim yaparak yeni bir sicil numarası verilmiş. Sigorta buna gerek yok bunu iptal etmek gerekli dedi biz dilekçe ile iptal ettik. şu anda ne yapacağımızı bilmiyoruz. Muhtasar beyanname veremiyoruz. Bana göre 01.11.2023-06.11.2023 arası şahıs firması için muhsgk verilmeli 07.11.2023-30.11.2023 arası için ayrı bir muhsgk verilmeli Çalışanların giriş çıkışı yapılmalı ? Ama bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum. Bizzat SGK ya gittim görüştüm ama bie sonuç alamadım. Sizden ricam bu konuda anlaşılır ve açık bir şekilde bilgi verilmesidir. Kolay gelsin.

Cevap : nevi değişiklik, devir, intikal işlemleri SGK web sitesindeki e-SGK menüsünden “İşyeri Bildirgesi” seçeneği üzerinden yapılmaktadır. İşyeri Bildirgesi seçeneğinden “Değişiklik İşlemleri” ve “Yeni Değişiklik” seçenekleri girildikten sonra, nevi değişiklik, devir, intikal işlemi yapılacak işyerine ait 23 haneli sicil numarası sisteme girilir. nevi değişiklik, devir ve intikal işlemleri 23 haneli sicil numarası girilen işyerinin e-Bildirge kullanıcısı olan kişilerce yapılabilmektedir. E-Bildirge kullanıcısı olmayan kişilerin ise ortak veya üst düzey yönetici olsalar bile bu işlemleri yapmalarına izin verilmemektedir. e-Bildirge kullanıcıları tarafından gerekli bilgilerin sisteme girilerek bildirgenin onaylanmasının ardından, bildirge elektronik ortamda ilgili SGK müdürlüğüne gönderilmektedir. Bildirge ilgili SGK müdürlüğüne elektronik ortamda gönderildikten sonra -Nevi değişiklik, devir ve intikal işlemlerinde ise değişiklik işlemlerini kanıtlayıcı belgelerle birlikte İlgili SGK müdürlüğüne müracaat edilerek işlemler tamamlanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.