14.12.2023 16:23 |
(Üye)
|
Soru : Sayın Danışman;
Odalar ve Birlikler idarece belirlenen E-Belge ve E-Defter sınırlarını aşmaları durumunda E-Fatura ve E-Deftere tabi olmalı mıdır? Gelir Belgeleme açısından fatura değil Gelir makbuzu kullandıklarından E-Faturaya geçmeleri kullanımı yapılmayacak bir belgedir. Gelir sınırlarını aşmaları durumunda E-Defter mükellefi olmalı mıdırlar?
Cevap : Odalar ve birlikler VUK na tabi değildir. KENDİ YASLARINDA BELİRTİLEN DEFTERLERİ TUTARLAR. FATURA KULLANMAZLAR. Oda ve birliklerin İKTİSADİ İŞLETMELERİ KURUMLAR VERGİS Mükellefi olduğu için hadlere göre defter tutar fatura düzenler.
|