Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.12.2023 09:22 (Üye) Soru : merhaba, tamamen yurt ıcınden ticari mal alım-satımı yapan , 2 ortaklı LTD.ŞTİ'yiz. firmamızın ortaklarından biri bagkur emeklisidir ve genel müdürümüzdür. firmada bizzat satın almadan sorumlu olarak daimi çalışıyor. diger ortagımız da , sgk 4-a emeklisidir ve firmamızda satış sorumlusu olarak daimi calışmaktadır. her iki ortagında 2024 itibari ile, daimi olarak düzenli aylık maaş ödemesi yapmak istiyoruz. Her iki ortagında , şirket dışında , bireysel olarak , kendilerine ait işyeri ve konut kira gelirleri bulunmaktadır. 1 - bu işlem icin şirkette bir karar alıp - notere onaylatmamız gerekiyor mu ? bu işlemle ilgili ticaret odası tescil ve ilanı gerekiyor mu? 2 - bu aylık maaş ödemeleri GELİR VERGİSİ ve DAMGA VERGİSİNE tabi midir? 3 - MUH-SGK Beyannamesinde ortaklara yapacagımız , ayık maaş ödemeleri ilgili nasıl bir bildirim yapmamız gerekiyor ? tesekkurler

Cevap : Şirket ortaklarına Maaş ödenmez. HUZUR HAKKI ödenir. Limited şirketin temsili ve işlerin yürütülmesi ile görevli müdür veya müdürler kurulu üyelerine bu görevleri dolayısıyla huzur hakkı ödenebilir. (TTK madde 622,623.) Hükmü yer almaktadır. GVK 61. maddesinde Huzur hakkı Ücret olarak tanımlanmıştır. Şirketlerden veya diğer kuruluşlardan alınan huzur hakları için Asgari ücret kadarlık ücret ödemesinden hesaplanan GV ve DV istisnadır İstisna edilen tutarın üzerin de ödeme yapılır ise Fazlası için GV ve DV kesintisi yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.