Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.12.2023 12:52 (Üye) Soru : Merhaba denetim ve danışmanlık unvanlı bir anonim şirketin yönetim kurulu üyesiyim. Şirket vergi teşvik danışmanlığı - sgk danışmanlık ve hibe teşvik danışmanlığı hizmeti vermektedir. Şirkette SMMM yetkisine sahip yönetim kurulu üyesi veya çalışan kimse yoktur. Müşterilere beyanname imzalama, defter tutma veya tasdikleme hizmeti verilmemektedir. Şimde ben yeni SMMM oldum ve ruhsatımı aldım. Bu yk üyesi olduğum a.ş. normalde reklam yapan ve bu şekilde müşteri elde eden bir şirket ancak ben SMMM olup ruhsatımı alsam ama ben SMMM unvanımı hiçbir yerde kullanmasam bu şirket reklam yapmaya devam edebilir mi? 2-Bu yk üyesi olduğum a.ş. üzerinden SMMM ruhsatımı almış olmam nedeniyle beyanname imzalama ve defter tutma hizmetide verebilir miyim ? Beyanname imzalama hizmeti verirken reklam yasağına riayet ederek yalnızca SMMM unvanımı kullanacağım ve reklam yapmayacağım. Ancak anonim şirketin asıl faaliyet konusu olan vergi teşvik danışmanlığı - sgk danışmanlık ve hibe teşvik danışmanlığı hizmetleri verilirken ve bu şirkette aynı zamanda beyanname imzalama muhasebe defter hizmeti veriyor olsam dahi asıl faaliyet konumuz olan bu teşvik danışmanlığı işlerindeki reklam broşürlerinde, kataloglarında, afişlerinde, internet reklamlarında, bilbordlarda vb. reklamlarında SMMM unvanım yerine kurucu ortak-yönetim kurulu üyesi unvanı ile adımın yer alması bir sorun teşkil eder mi? 3- Bu yk üyesi olduğum a.ş.'nin reklamlarında adımın ve unvanımın reklamlarda hiç yer almıyor olması ama bu şirketin yönetim kurulunda yer alıyor olmam beyanname imzalama ve defter tutma hizmetlerinde de reklam yapma yasağımı zedeler mi, ruhsatım ile ilgili cezai yaptırıma sebebiyet verir mi ? 4- YK üyesi olduğum A.Ş. vergi teşvik danışmanlığı - sgk danışmanlık ve hibe teşvik danışmanlığı hizmetlerini vermeye devam ederken ben SMMM ruhsatımı yeni almış olmam nedeniyle başka bir şahıs firması veya serbest meslek erbabı işletmesi kurarak muhasebe hizmeti veriyor olmam, teşvik hizmeti veren yk üyesi olduğum a.ş.'de reklam yapılması yeni kurduğum ve beyanname imzalama defter tutma hizmeti vermemi engelleri mi? 5- Defter tuttuğum şahıs işletmesinde SMMM unvanımı kullanarak reklam yasağına riayet ediyor olmam asıl işim olan A.Ş.'de teşvik danışmanlığı için SMMM unvanımın kullanılmadan reklam verilmeye devam edilmesi benim için bir problem teşkil eder mi? 6- Eski işim olan yk a.ş. üyeliğim devam ederken SMMM yetkim ile de beyanname hizmeti vermem için başka bir alternatif yollar varsa beni yönlendirebilir misiniz? Aynı şirkette devam ederek defter tutmak veya yeni bir açılış ile defter tutmak senaryosu veya başka bir alternatif geliştirebileceğim senaryo varsa yönlendirmenizi rica ederim. Saygılarımla.

Cevap : 1-SMMM unvan ile Reklam yapılamaz. 2-3-SMMM olarak hizmet veremezsiniz. Yönetim kurulundan ayrılıp Ücretli olarak çalışmanız halinde hizmet verebilirsiniz. Reklam konusu yukarı da açıklandı. 4-5-GV mükellefi olarak serbest çalışılması halinde Şirketlere ortak olunabilir Ancak Yönetim kurulu üyesi olunmaz. Ortak olunan mükellefler dahil TÜM mükelleflere hizmet verilebilir. Serbest çalışanlar 3568 sayılı yasada belirtilen reklam yasağına uymak zorundadır. 6-Başak senaryo olmaz. KURAL; Serbest çalışan Meslek mensupları; a-Serbest olarak çalışan meslek mensupları ; Bir işverene bağlı olarak başka bir unvan veya konumda kısmi veya tam zamanlı ücretli olarak çalışamaz. b-Serbest çalışan meslek mensupları Ticari şirketlere ortak olabilirler Ancak Yönetim kurulu üyesi olamazlar c-3568 sayılı yasadaki Ticaret ve reklam yasağına uyarlar
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.