Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.12.2023 10:45 (Üye) Soru : Merhabalar ; almanyaya tekstil ürünleri ihracatı yapan bir firmamıza yüksek kar çıktı.sonrasında mükellefimiz der ki ,ihracatın %30 u kadar almanyadaki firma bize REKLAMASYON faturası kesecek.bunuda bizim kdv ve stopaj ugulamadan işlemmeiizi istiyorlar, konuyu araştırdığımda 189 u aradağım halde net bir bilgiye rastlamamaktayım. BENİM sorum şu : ben kdv siz ve stopajsız bu faturayı işlediğimde vergi dairesi 750 bin tl ödenecek kurumlar vergisi kaybına uğrayacak, bu uygulama sonradan hatalı çıksa kdv ve stopaj uygulanması gerekiyormuş dense ben meslek mensubu olarak sorumlumuyum ? ve nereecede sorumluyum ?

Cevap : Reklamasyon için yurtdışı firmanın faturası olması halinde sizin sorumluluğun olmaz. Sorumluluk ;Belgesiz kayıt olması halinde söz konusu olur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.