26.12.2023 10:40 |
(Üye)
|
Soru : Bir mükellefimiz lise stajyeri olarak öğrenci çalıştıracak Sgk si okuduğu okul tarafından yapıldığından sgk muaf şekilde muhtasarda göstermek istiyoruz. muhtasar bildirgesinde hangi kod ile bildirim yapmamız gerekmektedir.
Cevap : Stajyer öğrenciler için prim ödeme yükümlüsü, meslek liselerinde okumakta iken staja tabi tutulanlar için okulları; yükseköğrenimleri sırasında staja tabi tutulan öğrenciler için yükseköğrenim kurumlarıdır.
Stajyerlerin sigorta bildirimleri okulları tarafından yapılmakla birlikte, ücret ödemesi işyerleri tarafından yapılmaktadır.
Mesleki eğitim gören/staj yapan öğrencilere, mesleki eğitimin devam ettiği sürece yürürlükteki asgari ücretin net tutarının %30'undan az olmamak üzere işyeri tarafından ücret ödenir.
Sigortalı olarak stajyerlik yapmak isteyenlerin girişi 07 çırak veya 19 Stajyer kodu ile girişleri yapılabilmektedir.
|