Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.12.2023 10:15 (Üye) Soru : merhaba, faaliyet kodu metal olanları e-irsaliye geçirmek için isteğe bağlı e-faturaya geçirmiştik. Metal olanlar e-deftere de geçme zorunluluğu var mı. Bu nacelerden hangisi geçmeli müşterilerimin naceleri şu şekilde; - 467701-ATIK VE HURDA TOPTAN TICARETI (METAL OLANLAR) (KAGIT, CAM, PLASTIK VB. IKINCIL HAMMADDELER HARIÇ) - 256202-METALLERIN MAKINEDE ISLENMESI (TORNA TESFIYE ISLERI, METAL PARÇALARI DELME, TORNALAMA, FREZELEME, RENDELEME, PARLATMA, OLUK AÇMA, PERDAHLAMA, BIRLESTIRME, KAYNAK YAPMA VB. FAALIYETLER) (METALLERIN LAZERLE KESILMESI HARIÇ) -467206-BIRINCIL FORMDAKI DEGERLI METALLERIN TOPTAN TICARETI - KÜTÜK, BLOK, GRANÜL, TOZ, PELET, LEVHA, BAR, ÇUBUK, PROFIL VB. FORMLARDA (ALTIN, GÜMÜS, PLATIN VB.)

Cevap : AŞAĞIDAKİ TABOLLARA GÖRE DEĞERLENDİRİNİZ.(DİĞER TARAFTAN 2023 DE E-DEFTER TUTACAKLARA GİB TARAFINDAN SMS GÖNDRİLMEKTEDİR.) SEKTÖR AYRIMI OLMAKSIZIN TÜM MÜKELELFLER İÇİN E-FATURA VE E-DEFTER’E GEÇİŞ TARİHLERİ: YIL BRÜT SATIŞ HASILATI E-FATURA E-DEFTER 2023 3 MİLYON TL 01/07/2024 01/01/2025 • • ÖTV Kanununa ekli I sayılı listedeki malların imali, ithali, teslimi vb. faaliyetleri nedeniyle EPDK’ndan lisans alan işletmeler ile ÖTV Kanununa ekli III sayılı listedeki malları imal, inşa veya ithal edenler; lisans alımı, imal, inşa veya ithalin yapıldığı ayı izleyen dördüncü ayın başından itibaren e-Fatura uygulamasına geçiş yapmak zorundalar. • Komisyoncu veya tüccar olarak sebze ve meyve ticaretiyle uğraşanlar, işe başlama tarihinden itibaren 3 ay içinde başvurularını ve fiili geçiş hazırlıklarını tamamlayarak e-Fatura uygulamasına geçiş yapmak zorundalar. GAYRİMENKUL & MOTORLU ARAÇ ALIM-SATIM VE KİRALAMA İŞİ YAPANLAR: (Gayrimenkul ve/veya motorlu taşıt, inşaat , imal, alım, satım veya kiralama işlemlerini yapanlar ile bu işlemlere aracılık faaliyetinde bulunan mükellefler) YIL BRÜT SATIŞ HASILATI E-FATURA E-DEFTER 2023 500 BİN TL 01/07/2024 01/01/2025 ELETRONİK (İNTERNET) ORTAMDA MAL VE HİZMET SATIŞI YAPANLAR İÇİN GEÇİŞ TARİHLERİ: (Kendilerine veya aracı hizmet sağlayıcılarına ait internet sitelerinde veya diğer her türlü elektronik ortamda mal ve hizmet satışını gerçekleştiren mükellefler.) YIL BRÜT SATIŞ HASILATI E-FATURA E-DEFTER 2023 500 BİN TL 01/07/2024 01/01/2025 Baz alınacak tutar yıllık toplam satış hasılatıdır. Tebliğde , Sadece internet satışı baz alınacak diye bir ayrım yok.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.