Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.12.2023 13:08 (Üye) Soru : merhaba, tamamen yurt ıcınden ticari mal alım-satımı yapan , 2 ortaklı LTD.ŞTİ'yiz. firmamızın ortaklarından biri bagkur emeklisidir ve genel müdürümüzdür. firmada bizzat satın almadan sorumlu olarak daimi çalışıyor. diger ortagımız da , sgk 4-a emeklisidir ve firmamızda satış sorumlusu olarak daimi calışmaktadır. her iki ortagında 2024 itibari ile, daimi olarak düzenli aylık maaş ödemesi yapmak istiyoruz. Her iki ortagında , şirket dışında , bireysel olarak , kendilerine ait işyeri ve konut kira gelirleri bulunmaktadır. 1 - biri bagkur , digeri sgk 4a emeklisi olan bu şirket ortakarına , düzenli ödenen aylık maaş ödemeleri , SGK primine tabi midir? 2 - MUH-SGK Beyannamesinde ortaklara yapacagımız , ayık maaş ödemeleri ilgili nasıl bir bildirim yapmamız gerekiyor ? tesekkurler

Cevap : Limited şirketler içinde 5510 sayılı Kanunun 4-1/b maddesi kapsamında müdür sıfatına sahip ortaklar ve müdür olmayan ortaklara yapılan huzur hakkı ödemeleri sigorta primine tabi tutulmasına gerek bulunmamaktadır.Limited şirketler içinde hizmet akdine bağlı olarak çalışan ve 5510 sayılı Kanunun 4-1/a kapsamında olan müdür sıfatına sahip kişilere yapılan huzur hakkı ödemelerinin sigorta primine tabi tutulması gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.