28.12.2023 11:25 |
(Üye)
|
Soru : merhabalar, firmamız portaldan 30/11/2023'te kestiği faturalarda sehven bir kalemde kdv oranını %0 olarak kesmiş. Şimdi beyan yapacağız. 1-Bu faturayı KDVsi tam hesaplanmış gibi beyan edeyim diye düşünüyorum. 2-Karşı firma mecburen faturada olduğu kadarıyla KDV indirebilecek. Bu durumda arada ki KDV farkını bir kağıt fatura düzenleyerek (içeriğinde ilgili faturaya ait bilgi yazarak) fatura etsek olur mu? Başka bir çözüm yolu var mıdır? teşekkürler.
Cevap : 1-Doğru düşünüyorsunuz.
2-Kağıt fatura düzenlenmez. Bu gibi olaylar için nasıl bir işlem yapılacağı tebliğlerde açıklanmadığı için yorum yapamıyoruz. GİB den özelge almanızı öneririz.
|