Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.12.2023 16:28 (Üye) Soru : Merhaba üstadım, "70.22.02-İşletme ve diğer idari danışmanlık faaliyetleri" kodu ile faaliyet gösteren firmamız şirketlerin tanıtım ve reklamlarını yapabilmeleri için organizasyon desteği, PR çalışması, danışmanlık gibi hizmetler vermekte ve "iletişim hizmetleri danışmanlığı" adı altında fatura kesmektedir. Bu firmanın kestiği faturaları TİCARİ REKLAM HİZMETİ kapsamında değerlendirip 3/10 KDV Tevkifatına tabi tutulmasımı, yoksa DANIŞMANLIK kapsamında değerlendirip %20 KDV uygulanmasımı daha doğru olur? Yardımlarınız için teşekkür eder sağlıklı günler dilerim.

Cevap : Düzenlenecek faturada elbette % 20 KDV hesaplanır. Bize göre bahsettiğiniz faaliyet için düzenlenecek faturada KDV tevkifatı yapılmayacağı görüşündeyiz. Aşağıdaki link de bulunan tabloyu inceleyiniz. Tablodaki reklam ve danışmanlık tanımlarını inceleyiniz. https://archive.ismmmo.org.tr/docs/mevzuat/PratikBilgiler/2023_vergi/10.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.