Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.01.2024 09:55 (Üye) Soru : Yurticinde bulunan A ve B firması var. Bunlardan A firması bir ithal bir ürün satın alıyor yabancı ülkeden fakat türkiyeye getirmiyor. Bu ithalatı B firması için yapıyor, yurticine getirmedigi ürünün faturasını B firmasına kesiyor. Ürünü B firmasının yabancı müşterisine sevk ediyor yurtiçine almadan. Bu durumda A firması B firmasına yurticine almadigi ürün için kesecegi fatura nasıl olmalı. Ve bu ürün için kdv2 ile herhango bir kdv beyan edip ödemeli mi ?

Cevap : B firması Türkiye dışında ise ve mal Türkiye ye gelmeden yabancı ülkeye satılması halinde yapılan ticaret Transit ticarettir. KDV hesaplanmaz. Bu satış KDV beyannamesinde beyan edilmez. Alış ve satış tutarları defter kayıtlarında yer alır. Konun KDV 2 ile ilgisi yok.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.