Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.01.2024 10:34 (Üye) Soru : merhaba, elektronik fatura 7 gün geriye dönük kesilebilir mi, bugün 30.12.2023 yılına kesebilir miyiz, kurumsal büyük firma ısrarla irsaliye ile 2023 yılına fatura kesebileceğimizi söylüyor, bende geriye dönemeyiz %10 cezası olduğunu söylüyorum, sizden ricam bu konuda kesin bir cevap verebilir misiniz, teşekkür ederim.

Cevap : Geriye dönük tarihli fatura düzenlenmez. 7 günlük süre mal ve hizmetin tesliminden sonra 7 gün içinde fatura düzenlenmesine ilişkindir. bahsettiğiniz süre 3 yıl önce GİB nın e-arşiv fatura sistemine geçiş de uyguladığı süredir. Bu süre sürekli kullanılan süre değildir. Diğer taftan KDVK na göre KDV ni doğuran olay MALIN TESLİMİ ile olur. irsaliye ile teslimde 7 günlük süre ay sonunu geçiyor ise, Fatura ay sonuna kadar düzenlenmesi gerekir. Aksi durumda KDV için cezalı tarhiyat yapılır. Kesin cevap diye bir cevap olmaz. Biz burada yorum yaparız. Kesin ve yasal cevabı GİB dan özelge ile alabilirsiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.