Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.01.2024 11:05 (Üye) Soru : Merhaba günaydın üstadım iyi seneler dilerim iktisadi işletme derneğimiz tır römork alıp kızılaya bağış da bulunmak istiyor. Faturayı keserken kdv den muaf olduğu için not kısmına nasıl bir ibare yazılması gerekiyor birde istisna kodunu ne seçmemiz gerekiyor? Yardımlarınızı rica ederim. Saygılarımla

Cevap : Derneğin iktisadi işletmesi Kızılay a yaptığı bağış için düzenleyeceği Faturada KDV hesaplamaz. (KDVK Md. 13/h göre kdv tahsil edilmemiştir ibaresi yazılır.) Türkiye Kızılay Derneğinin istisna kapsamındaki teslim ve hizmetlerinde ise KDV hesaplanmaz. İstisna uygulanan teslim ve hizmetler nedeniyle yüklenilen KDV, mükellefler tarafından indirim konusu yapılabilir. İndirim yoluyla telafi edilemeyen KDV iade edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.