05.01.2024 08:43 |
(Üye)
|
Soru : Merhaba ,Mükellefim üniversiteye mal satışı yaptı.Fakat üniversite bu malı iade edecek.Vergi mükellefi olmadıkları için iade fatura düzenleyemiyorlar.Bu durumda bizim gider pusulası düznelememiz gerekiyor
Müşteri logo entegretörü kullanıyor.Logo e-gider pusulasının aktif olmadığını söyledi.Bu konudaki son ugulama nasıldır.Eğer GİB tarafında e-gider pusulası düzenlenemecekse bu durumda kağıt faturası düzenlememiz gerekiyor.
Geri dönüşlerinizi rica eder iyi günler dilerim.
Cevap : iade alınacak mal bedeli bankadan yapılır Bankadan alacağınız "e-dekont" Gider pusulası yerine geçer. e-dekont ile yapılan işlemler için gider pusulası zorunlu olmaz. Diğer taraftan gider pusulası yerine kağıt fatura düzenlenmez. Fatura; satış için düzenlenen belgedir.
|