Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.01.2024 10:24 (Üye) Soru : Sayın Üstadım, Engelli statüsünde, % 70 engelli rapor olan bir personeli işe aldık. Bu kişi, EMEKLİ değil, normal çalışan. Bu kişinin işveren primlerini Hazine karşılıyor mu bilgi verebilir misiniz ?

Cevap : Engelli Sigortalı İstihdamına Yönelik Sigorta Primi Teşviki ( 14857 ) Özel sektöre ait işyerlerinde çalıştırılan engelli sigortalıların, prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanan sigorta primi işveren hisselerinin tamamının Hazine ve Maliye Bakanlığınca karşılanması sağlanmıştır. YARARLANMA ŞARTLARI: Engelli sigortalı çalıştırılması, Aylık prim ve hizmet belgeleri veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinin yasal süresi içerisinde 14857 kanun numarası seçilmek suretiyle Sosyal Güvenlik Kurumuna verilmesi, Primlerin ödenmesi
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.