Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.01.2024 12:56 (Üye) Soru : Merhabalar Avukatlık olarak İstanbul da faaliyet gösteren mükellefim ayrıca Fethiye de bulunan evini Konutların Turizm Amaçlı Kiralanması şeklinde kiraya vererek gelir elde etmektedir.25/10/2023 tarihli 7464 sayılı kanun gereği İzn Belgesi alarak bu kiralamayı yapacaktır. Benim sorum kendisi zeten vergi dairesinde kayıtlıdır. Bu kiralama işleri ile ilgili olarak Vergi dairesine bir bildirimde bulunulacakmıdır. Ayrıca Kiralama ile ilgili olarak Serbest Meslek Makbuzu kesen bir mükellef olması nedeniyle fatura talep edilmesi durumunda nasıl bir işlem yapılması gerekecektir. V.D. nin görüşü ticari kazanç sayılacağı ve V.D. açılış yapılması yönünde olduğudur. Bu durumda burdan elde etmiş olduğu gelirleri Yıllık gelir vergisi beyanında GMSİ olarak mı beyan edilecektir. Yoksa avukatlık mesleği dışında ayrıca Ticari kazanç la ilgili farklı bir işlem mi yapılmalı. İyi günler

Cevap : Elde edilen kazanç TİCARİ KAZANÇTIR. Bağlı olduğu VD de ayrıca ticari kazanç mükellefiyeti açtıracak. Gelirleri için Fatura düzenleyecektir. VD düşüncesi doğrudur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.