Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.01.2024 15:17 (Üye) Soru : KDV2 Beyannameleri ile ilgili olarak, 01 - Servis Taşımacılığında KDV Tevkifatı 5/10 idi. Bu oran değişti mi.? Yüzde 50 den Yüzde 80 e çıkarıldığı söyleniyor. 02 - KDV2 de beyan edillen Tutar ödenmedikçe mahsup işlemi yapılamıyacak mı. 03 - Odamızın bununla ilgili herhangi bir çalışması var mı.. SAYGILAR..

Cevap : Servis taşımacılığı için KDV tevkiafat oranı 5/10 dur. Söylentilere itibar etmeyiniz .Kanunlardaki değişikler günlük olarak web sayfamızda üyelere duyurulur. Güncel Tevkifat listesine aşağıdaki linkden ulaşabilirsiniz. https://archive.ismmmo.org.tr/docs/mevzuat/PratikBilgiler/2024_vergi/10.pdf KDV 2 nolu beyannamede tahakkuk eden vergi ödenmeden İndirim yapılmaz. Bu konuda kanun Değişikliği için TBMM deki görüşmelerde TÜRMOB gerekli itirazda bulundu. Ancak; itiraz dikkate alınmadı .Diğer taraftan Vergiye ödeyecek Mükelleflerin Bağlı oldukları Ticaret Odaları ve TOBB hiç bir girişimde bulunmadı .Vergiyi ödeyecekler düşünsün. Meslek mensupları kanun ve tebliğleri uygulamakla yükümlüdür.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.