Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.01.2024 16:54 (Üye) Soru : iyi günler üstadım. bir türk firması yurtdışında düzenlenecek bir fuar için .yine bir türk firmasından hizmet alacaktır. 60 nolu sirkülerin 1.1.1. Yurtdışındaki İşlemler bölümünde una göre, Türkiye'deki bir mükellefin; - Yurt dışında düzenlenen bir fuara Türkiye'den katılan firmalara yurt dışında verdiği stant kurulumu, montajı, lojistik vb. hizmetler,kdvnin konusuna girmediği yazmaktadır. fuar firmasının yine türk firmasına düzenlyeceği fatura kdv olmayacağını anlıyorum. ancak bu fatura düzenlenirken fatura tipi istisna mı sececeğiz. sececek isek kdv istisna kodunu hangisi secmeliyiz.350,351 bir gibi bir kodmu olacak.yada satış secip kdv hesaplamadan altına ilgili sirküler metnini mi yazmak doğru olacaktır. teşekkür ederim.

Cevap : Satış seçilip kdv hesaplamadan fatura düzenlenir. "Hizmet den yararlanma Yurtdışı da olmuştur." şerhinin yazılması yeterlidir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.