Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.01.2024 16:57 (Üye) Soru : Üstadım sorum yanlış anlaşıldı. bizim adımıza derken işin bir kısmını yurtdışındaki bu firma yapacak kalanı biz yapacağız, yurtdışındaki firma bize fatura kesecek bizde işin diğer kısmı ile beraber Türkiyedeki yerleşik firmaya fatura keseceğiz. Soru: Üstadım Cevap için teşekkür ederim. Estonyadaki firma direk Türkiye'de yerleşik bir firmaya bizim adımıza aynı hizmeti vermesi durumunda stopaj ve kdv doğar mı? Saygılarımla, Üstadım Merhaba, Estonyada mukim bir firmadan yazılım destek işi alıyoruz fakat bu yazılım destek işini Estonyadaki firma yine bizim müşterimiz olan Yurtdışındaki bir firmaya yapıyor ve bize fatura kesiyor bizde bu işe ilave olarak yaptığımız yazılım destek faturasına ilave ederek yurtdışındaki müşterimize kesiyoruz. Bu durumda yurtdışındaki müşterimize hizmet veren Estonyalı satıcı firmanın faturasında stopaj ve sorumlu sıfatı ile kdv yapmamız gerekir mi? Saygılarımla Cevap:Sayın, Hizmetten yararlanma Yurtdışında olduğu için GV ve KDV hesaplaması yapılmaz. Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi Cevap:Sayın, Sizin adınız başkasına adın diye bir kavram Olmaz. Hizmetten yararlanma Yurt dışında olduğu için KDV ve stopaj hesaplanmaz. Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi

Cevap : Yurtdışından satın alınan hizmetten Türkiye de yararlanılması halinde GV stopajı ve 2 nolu KDV hesaplaması yapılır. Buradaki kural HİZMETTEN YARARLANILAN yerdir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.