Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.01.2024 11:18 (Üye) Soru : mrb. avukat mükellefim 2023 ağustos ayında yaptığı arabuluculuk sebebiyle cumhuriyet baş savcılığına e-smm stpj lı kesmiş 2024 yılı 10 ocak tarihinde ise uyap porta üzerinden bu e-smm yanlıştır yenisini düzgün kesin paranızı ödeyebileleim denmiştir.tahsilat esası olmasına rağmen uygulamada önce e-smm kestirip aylar sonra ödeme yapılmaktadır. şimdi buna göre ilgili e-smm makbuzunu 31-12,2023 tarihinde ters bakiye olarak iptal yani gider gösterip bugün 2024 tarihli stpj sız e-smm kesebilirmiyiz.

Cevap : Ağustos ayı makbuzu iptal edilmez .Bu makbuz KDV beyannamesinde ve Geçici vergi beyannamesinde beyan edildi. e - smm nin ters kaydı olmaz. Bu konuda yapılması gereken işlemler için GİB den özelge alınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.