Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.01.2024 17:38 (Üye) Soru : Verdiğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim. 27/12/2023 tarihinden itibaren çalışmış olduğum muhasebe bürosundan emekliliğim sebebi ile çıktım. Ocak ayında ayrıldığım serbest meslek bürosuna (şahıs firması) ortak olmak istiyorum. Bu kapsamda aşağıdaki soruları cevaplamanızı rica ederim. 1- Vergi dairesine yapmam gereken bildirim nedir? Ayrıca benimde Serbest meslek defteri tutmam gerekiyor mu? 2- Sgk ya ne gibi bildirim vermem gerekiyor? 3- Odamız nezdinde yapmam gereken nedir? Saygılarımla.

Cevap : 1-Serbet olarak çalışma yapmanız halinde VD ne müracaat ederek GV mükellefiyeti tesisi ettireceksiniz. DBS den Serbest meslek kazanç defteri tutacaksınız. 2-Emekli olduğunuz için SGK da bir işlem yapılmaz. Bildirim ve dilekçe verilmez. 3-VD de mükellefiyet tesisi ettirdiğinizde Yoklama fişi ile odaya müracaat edeceksiniz .Oda size Büro tescil belgesi verecek.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.