Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.01.2024 10:24 (Üye) Soru : Merhabalar. dün sormuş olduğum soruda anlayamadığım için bazı maddeleri tekrar soruyorum. Ben 27/12/2023 tarihinde emeklilik amaçlı çıkış yaptım ve ocak ayından itibaren ayrıldığım Meslek mensubuna ortak olma istiyorum. Adi ortaklık şeklinde. Bu durumda Ortak olmak istediğim şahsım Serbest meslek defteri kapatılır. Ortaklık adına yeni bir serbest meslek defteri mi açılır yoksa mevcut defter sürer yeni ortak buradan aldığı %50 karı sadece gelir beyanı ile beyan mı eder. Teşekkür ederim.

Cevap : Adi ortaklık olacak ise elbette Adi ortaklık adına DBS den defter tutulacak .Ortaklık adına e-smm düzenlenecek Ortaklık adına MUHSGK ve KDV beyannameleri verilecek. Geçici vergi ve yıllık beyannameler her ortak için verilecek.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.