Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.01.2024 14:04 (Üye) Soru : Kur değerleme işlemlerinde daha öncelerinde İsmmo nun da yayınladığı Döviz Kurlarından değerleme yapıyordum.İsmmo bu değerleride Döviz alış kurlarından yapmaktadır bende öyle yapıldığını biliyordum ancak bir kaç Mali Müşavir bana bunun yanlış olduğunu Efektif kurlardan değerleme yapılmasını ve Vergi denetimlerinde bu kur değerlemenin Efektifden mi yapıldığına dikkat edildiğini söylediler. Kasa, Banka vb hesaplarda değerleme Hangi Kurdan yapılır ? Efektif mi yoksa Döviz alış mı ?

Cevap : 217 Seri nolu GVK Genel Tebliği ve 283 Seri nolu VUK Genel Tebliği uyarınca; Kasadaki mevcut yabancı paralar efektif alış kuru ile; Yabancı para cinsinden her türlü alacak ve borçlar ile yurt içi veya yurt dışındaki banka hesaplarında yer alan yabancı paralar döviz alış kuru ile değerlenecektir
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.