Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.01.2024 11:23 (Üye) Soru : Merhaba; Sigorta acenteliği işi yapan limitet şirketi mükellefi, tapusu Ltd. şirket adına olan mülkünde sigorta faaliyetini sürdürmektedir. Şimdi ikinci bir işyerini bu Ltd. şirketi adına satın alıp, kiraya vermek istiyor. Sigorta acentesi olan bu firma, ikinci gayrimenkulü alıp kiraya verebilir mi? KDV mükellefiyeti bulunmamasına rağmen, yalnızca elde ettiği kira geliri için her ay fatura düzenleyip, bu kira gelirini beyan edip, KDV beyannamesi verebilir mi?

Cevap : Sigorta acenteliği yapan şirketlerin Sigortacılık faaliyeti dışında iş yapıp yapmayacağı konusunda bilgimiz yok. Sigorta şirketi ana firmadan bilgi alsın. Yasak yok ise Bu konuda KDV mükellefiyeti tesisi edilecek. KDV beyannamesi verecek.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.