Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.01.2024 09:39 (Üye) Soru : Mütercim tercümanlık faaliyeti ile iştigal etmek isteyen potansiyel mükellefe sahibim. Aşağıdaki sorularım için yardımlarınızı rica ediyorum. 1- Sermaye şirketi olmayacak. Mükellefiyette Serbest Meslek Defteri mi kullanacağım? İşletme Defteri mi? 2- Yurt dışına yapılacak hizmet satış işlemlerinde düzenleyeceğim makbuzda stopaj ve kdv tevkifatı uygulayacak mıyım? (Hizmet türkiyede faydalanma yurt dışına) 3- Yurt dışına yapılacak hizmet satışlarında serbest meslek makbuzunu dövizli olarak düzenleyebilir miyim? (Hizmet türkiyede faydalanma yurt dışına) 4- Gelir Vergisi Mükellefleri Tarafından Yurt Dışında Mukim Kişi ve/veya Kurumlara Türkiye’de Verilen ve Münhasıran Yurt Dışında Yararlanılan Hizmetlerden Sağlanan Kazancın %50’sinin İndirimi kapsamında mıdır?

Cevap : 1-Serbest meslek kazanç defteri 2-Hizmeten yararlanma Yurtdışında olması halinde GV stopajı ve KDV hesaplanmaz. 3-Dövizli makbuz düzenlenir. 4- GVK 89/13. maddede tercüme faaliyeti sayılmadığı için % 50 indirimden yararlanamaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.