Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.01.2024 10:43 (Üye) Soru : merhabalar, enflasyon hesaplaması yapacağız ancak firmanın verilen sipariş avansları vardır, sipariş avansları parasal olmayan değer olarak görünmektedir, sipariş avanslarına enflasyon muhasebesi yapmaya gerek varmıdır, verilen avans kadar ürün alınacaktır bu nedenle enflasyon muhasebesine tabi tutulması durumunda carinin kapatılması noktasında sıkıntı yaşayacağımızı düşünmekteyiz...TEŞEKKÜRLER

Cevap : Enflasyon düzeltmesi ile ilgili hesapların işleyiş tarzı tek hesap ile sınırlı değildir. Düzeltme de Genel kural; VUK nu hükümleri ve 555 sayılı VUK Genel Tebliği ile Parasal olmayan değerler düzeltmeye tabi tutulur .Olumlu farklar 648 hesaba olumsuz fark ise 658 hesaba kayıt edilir. 2023 yılı için 648 hesap 570 hesaba 658 hesap ise 580 hesaba virman edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.