Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.01.2024 12:13 (Üye) Soru : Sayın Üstadım, ben genç girişimcilerden ek ücret alınmasını sormak istemiyorum. Ben, genç girişimcileri faydalandırdığımız SGK ve Vergi teşviklerinden Ücret Sözleşmemiz dişında herhangi bir ek ücret alıp alamayacağımızı soruyorum. Genç Girişimci bir mükellefle şifahen, faydalandırdığmız SGK ve Vergi teşvikleri karşılığında bir aylık Bağkur primi karşılığında anlaştık. Ancak bir Meslek Mensubu arkadaşım, bunu almaya hakkım olmadığını ve haksız kazanç sağladığımı belirterek mükellefimi bana karşı yönlendirmiş. Neticede Mükellefle aramız açıldı ve sonuçta defterini alıp o arkadaşımıza götürdü. Yani burada herhangi bir haksız kazanç var mı? Ve de benim böyle bir ücret talep etme yada alma hakkım var mı,? Bunu öğrenmek istiyorum.

Cevap : Müşterinin kabul etmesi halinde makbuz ile tahsil edilen bedel neden haksız kazanç olsun ? Asgari ücret tarifesinde tanımlanmayan hizmetler için elbette ücret talep edilebilir. Müşteride kabul etmiş ise bu neden haksız kazanç olsun. Diğer taraftan Hizmet sözleşmesi Şifahi olmaz. Yazılı olur. "söz uçar yazı kalır"
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.