Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.01.2024 16:56 (Üye) Soru : İnşaat işi ile iştigal etmekte olan bir mükellefim devletin yarısı bizden kampanyası kapsamında olan bir bina inşaatı için müteahhit olarak teklif verecektir. Yarısı bizden kampanyası kapsamında bakanlık bina sakinlerine bir müteahhit ile anlaşmalarını önermiş, bu kampanya dahilinde kentsel dönüşüm kapsamında işlemlerin devam edeceği belirtilmiştir. Bakanlığın ilgili biriminden yarısı bizden kampanyasında belirtilen daire başına 1.400.000,00 TL. ödeme müteahhit firmaya bina yapım seviyelerine göre parça parça ödenecektir. Aldığımız bilgiye göre bakanlık daire başına yapacağı 1.400.000,00 TL. ‘lik ödemenin yarısı 700.000,00 TL. için müteahhit firmadan fatura talep edecektir. Müteahhit firma bu bina işi için bakanlıktan alacağı bedele ek olarak daire sahiplerinden daire başına yaklaşık 800.000,00 TL. ödeme ile binadan 1 adet daire alacaktır. Bu bina yapım işinde V.U.K. , KDV ve Kurumlar vergisi yönünden yapmamız gerekenler nedir? Bakanlığa düzenleyeceğimiz fatura nasıl olacaktır? Daire sahiplerine nasıl fatura düzenlenecektir ? Muhasebe kayıtları nasıl yapılmalıdır ?

Cevap : Bu konuda uygulamanın nasıl olacağı konusunda Şehircilik ve Çevre Bakanlığı ile GİB ca yayımlanmış bir tebliği ve bizlerin bilgi sahibi olmadığı için yorum yapamıyoruz. GİB den özelge almanızı öneririz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.