25.01.2024 11:45 |
(Üye)
|
Soru : Sayın danışman isletme defteri kullanan bir mukellefin i2017 nisan ayından itibaren defterini tutmaktayim.2017 0cak şubat mart dönemi başka bir meslek mensubu tarafından tutulmakta idi.mukellef muhasebeciden 2017 yili için defterini alırkan 2017 yili yasal defteri tarafına verilmemiş bende mukellefe 2017 sözleşmesini yaparken aynı zamanda yazılı ihtarda bulundum 2017 yili defterini tarafima teslim edin seklinde.ancak defteri bulamadığı için getirmedi bende ilerki dönemde bulunma ihtimali olabilir şeklinde ikinci bir defter tasdikide yaptırmadım ancak yaptirsaydim bile 2017 yili defteri nisan ayında tasdik olacağı için yine hükümsüz kalacaktı.suan ise üzerinden 6 yıl geçti bu durumda sorum ..... bizler meslek mensubu olarak bu durumdan sorumlumuyuz yasal defter tasdiki sorumluluğu muhasebeciyemi aittir .boyle bir durumda ne mueeyide olusabilr
Cevap : Defterlerin tasdikinden meslek mensuplarının sorumluluğu olmaz. Sorumlu mükelleftir. VUK nu yasal defterlerin meslek mensubu tarafından tasdik ettirecek diye bir hüküm yok.
|