Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.01.2024 10:43 (Üye) Soru : Merhaba 2023 yılı enslasyon düzeltme işlemlerinde Öncelikle bilanço gelir tablosu çıkarıldıktan sonra gerekli enflasyon düzeltmesi yapılarak 698 hesapta toplanarak kar/zarar düzeltmesi yapılarak defter dökümlerini almamız mı gerekiyor ikinci bir soru ödenmemiş sermaye enflasyon düzeltmesi yapıyormuyuz ocak ayında ra tastik yaptıracağımızdan bu konuları danışmak istedim.

Cevap : Enflasyon düzeltmesi yapılmadan önce bilanço çıkartılır. Kapanış Kaydı yapıldıktan sonra çıkartılan bilanço üzerinden 2023 yılı Enflasyon düzeltmesi kayıtları yapılarak düzeltilmiş bilanço çıkartılır. Yıllık beyannameye her iki bilançoda eklenir. Enflasyon düzeltmesi ile ilgili hesapların işleyiş tarzı tek hesap ile sınırlı değildir. Düzeltme de Genel kural; VUK nu hükümleri ve 555 sayılı VUK Genel Tebliği ile Parasal olmayan değerler düzeltmeye tabi tutulur .Olumlu farklar 648 hesaba olumsuz fark ise 658 hesaba kayıt edilir. 2023 yılı için 648 hesap 570 hesaba 658 hesap ise 580 hesaba virman edilir. Uygulama için VUK 555 sayılı GN.Tb. İnceleyiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.