Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.02.2024 12:15 (Üye) Soru : Merhabalar. Gerçek kişi mükellefiyeti açılacak. Kişi Yüksek okul mezunu ve İnşaat teknikeri. Yurtdışında yerleşik bir firmaya yurtdışında faydalanmak üzere proje çizim çalışma bedeli için belge düzenleyecek. Türkiye' de her hangi bir odaya kayıtlı değil. Bu kişi Serbest meslek defteri kapsamında mükellef olabilirmi ve Gelir vergisinde hizmet ihracı kapsamında gelir vergisi istisnasından faydalanabilir mi.

Cevap : İnşaat teknikeri olarak yaptığınız iş bu faaliyetten elde edilen kazancın serbest meslek kazancı olarak vergilendirilmesi ve serbest meslek mükellefiyeti tesis edilmesi gerekeceğinden, bu faaliyetlerden elde edilen gelirlerinizin de serbest meslek makbuzu ile belgelendirilmesi gerekir. Verilecek hizmetten Yurtdışında yararlanılması halinde Hizmet ihracı istisnasından yararlanılır. KDV tahsil edilmez Diğer taraftan GVK 89/13. maddedeki indirimden yararlanmak için madde de belirtilen koşulların olması gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.