Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.02.2024 17:13 (Üye) Soru : iyi günler ; en son sermaye artışı 2003 yılında yapılmış olan ltd şti için 2024 yılında sermaye artışı yapılacak,zamanaşımına giridiği için eski dönem bilgilerine ulaşılımamaktadır. önceki sermayenin ödendiğiine ilişkin detfer tasdik bilgi ve yevmiye numaraları bölümüne ne yazılması gereklidir 2-)bu artışa ilişkin yazılacak raporlarda 30.09.2023 dönem mizanları ile işlem yapabilirmiyiz

Cevap : Bilindiği üzere TTK na göre zamanaşımı 10 yıldır. 10 yıldan önce yapılan sermaye artırımı için ; Raporun ilgili bölümüne sermayenin artırıldığı yıla ait ticaret sicil gazetesi sayı ve tarihini içeren kısa bilgi verilmesi yeterli olacağı görüşündeyiz. Zamanaşımına uğramamış yıllara ait bilgilerin yazılması gerekir. 30.09.2023 tarihli mizana göre öz sermaye hesaplanabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.