Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.02.2024 16:24 (Üye) Soru : Merhabalar, Personellerimiz haftada 40 saat çalışmaktadır. Kısmi süreli personelimiz işe başlayacaktır. Haftada en fazla kaç saat çalışabilir. 1 yılın sonunda yıllık izin hesaplaması ne şekilde olacaktır. Sözleşmesinin noterden yapılma zorunluluğu bulunmakta mıdır. Teşekkürler

Cevap : 40 saatlik haftalık çalışması olan işçi fazla çalışma yaptırılması halinde; , Burada saatlik ücret bulunurken, haftalık 45 saat çalışan kişilerde olduğu gibi 225 saate değil daha farklı bir saate bölmek gerekir. İşçi, iş sözleşmesi yapılırken ücretini, haftalık 40 saat çalışma karşılığında anlaşmış. İş Kanunu’na göre kişi 6 iş günü çalışarak hafta tatilini hak eder. Haftada 5 gün de çalışsa 6 gün çalışmış gibi saatlik ücreti hesaplanır. Buradan hareketle, haftalık çalışma süresinden kişinin saatlik ücretini buluruz. Kişinin bir aylık kazancının saatlik tutarını bulmak için 1 aylık çalışmanın saatlik değerini ifade eden saate bölmemiz gerekir. Günlük Çalışma Saati = Haftalık Çalışma 40 saat / 6 gün = 6,667 Saat 1 Aylık Çalışma Saati = 6,667 * 30 gün = 200 Saat Fazla Süreli Çalışma için ücretin % 25 zamlı halini bulmamız gerekir. Bunun içinde 1,25 ile çarpıyoruz. Fazla Süreli Çalışma Ücretini bulmak için 40 saati aşan ama 45 saatin altında kalan saatleri %25 zamlı hesaplıyoruz. Kısmi süreli çalışmanın sözleşmesinin noterden tasdik edilmesi gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.