Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.02.2024 16:44 (Üye) Soru : Merhaba; ABD ‘de yaşayan ABD ’de pazarlama , Digital işleri alanında uzaktan çalıştırmak üzere iki personel işyerimize alacağız , Bu iki personelden bir tanesinin ikametgahı Türkiye de iken diğerinin ikametgahı ABD’de . İki personelin şirket merkez adresinden sigortalı göstermekte bir sakınca var mı ? Gerek sgk girişi gerek sgk bildirgesinde gerekse personel ücret ödemelerinde normal diğer çalışanlardan farklı bir uygulama yapmak zorunda mıyız ? Şimdiden değerli bilgileriniz için teşekkür ederiz.

Cevap : Uzaktan çalışma sözleşmesinde kişinin TC de ikametgahı aranmaktadır. ABD de yaşan kişi için sosyal güvenlik anlaşması olmayan ülke işçisi yasal uygulamaları yapılmalıdır. Bu kişi TC vatandaşı mıdır ? İkili sosyal güvenlik sözleşmesi bulunmayan ülkelerden birisine Türkiye’den görevlendirme amacıyla çalışanın gönderilmesi durumunda borçlanma yoluna gidilmesine imkan tanınmıştır. Öncelikle işçinin sigorta bildirimi yapılırken sigorta kolu “21-Türk İşverenler Tarafından Sosyal Güvenlik Sözleşmesi İmzalanmamış Ülkelere Götürülerek Çalıştırılan Türk İşçileri” olarak değiştirilerek 5510 sayılı Kanunun 5.maddesinin “g” bendi kapsamında kısa vadeli sigorta kolları ile genel sağlık sigortası hükümleri uygulanır. Çalışan, yurt dışında geçen süreler için borçlanma yoluyla prim ödeyebilir. Sözleşmesiz ülkelerde çalışma/bulunma durumunda; Yurt dışında geçen sigortalılık süreleri, Yurt dışında geçen sigortalılık süreleri arasında veya sonunda her birinde bir yıla kadar olan işsizlik süreleri, Medeni durumlarına bakılmaksızın ev kadını olarak geçen (sigortalılık haricindeki) süreler için borçlanma yoluna gidilebilmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.