05.02.2024 14:25 |
(Üye)
|
Soru : Sayın yetkili
Temlik yoluyla X firmasının 120 hesabında bulunan alacaklarını bir bedel ödemeden devraldık. Ayrıca ilgili firmadan 5 milyon TL lik KDV dahil mal alımı gerçekleştirdik. Temlik yoluyla devir alınan alacakları hangi hesaplarda takip edip muhasebeleştireceğiz.
Cevap : Temlik yolu ile 120 hesabın hangi hesap da takip edileceği konusunda bilgimiz yok GİB den özelge alınız. Mal alışı 153 hesap da takip edilir .Ödenen KDV ise indirim konusu yapılır.
|