Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.02.2024 16:51 (Üye) Soru : Merhaba ,2024 yılında Personele ödenen 170 TL +KDV yemek bedeli vergiden istisnadır deniyor.1-) Nakit olarak ödenen yemek bedeli kdv olmadığı için 170 TL olarak mı istisna edilecek? 2-) 26x170 =4420 TL bordroda gösterilirken gelir ve damga vergisinden istisna olacak ama Brüt rakama dahil edilip ssk prim ödemesine yansıtılacak mı ? 3-)brüte eklenmiyorsa muhasebe kayıtlarında ne şekilde giderleştiriliyor?

Cevap : 1. evet 2. İşverenler tarafından çalışanlara sağlanan yemek ve yol yardımlarının her yıl belirlenen tutarlarda bordroda vergi istisnası uygulanmaktadır. Yemek yardımlarında nakit veya kart ile sağlanması fark etmeksizin günlük istisna tutarı 170 ? olarak duyurulmuştur. Yemekhane aracılığıyla yemek yardımının yapılması halinde ise bu yardım bordroya konulmadan muhasebede giderleştirilmelidir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.