Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.02.2024 10:10 (Üye) Soru : Merhabalar Plaza olarak hizmet veren iş merkezine Kolay işverenlik olarak açmış olduğumuz sgk dosyamızda kapıcı olarak işe aldığımız kişiler var asgari ücret dışında mesai yaptıkları için mesai ücreti ödüyoruz bu ödenen ücretten gelir vergisi ve damga vergisi kesinti yapıp muhtasar beyanname ile ödememiz gerekir mi kapıcı olarak çalışanlarda gelir vergisinden muaf deniyor emin olmak için sizlerden yardım almak istiyorum. teşekkür ederim

Cevap : Gelir Vergisi: 1- İşyerlerinde: Tapu kaydındaki statüsü ne olursa olsun, tamamen işyeri olarak kullanılan binaların yönetimlerinin, kapıcılara ödedikleri ücretlerden Gelir Vergisi Kanunu‘nun 94/ 1. maddesi gereğince, 103 ve 104. maddelerde belirtilen esaslar dahilinde tevkifat yapmaları ve beyan etmeleri gerekmektedir. 2-Konutlarda: Kanuna uygun olarak kısmen veya tamamen konut olarak kullanılan binaların kapıcılarına ödenen ücretler ise Gelir Vergisi Kanunu’nun 23/ 6. maddesi gereği istisna kapsamındadır ve üzerinden tevkifat yapılması yükümlülüğü yoktur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.