Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.02.2024 11:28 (Üye) Soru : Merhaba; 2023 aralık ayında 62.01.01 faaliyet kodu ile yazılım kodlama alanında iştigal eden ve yazdığı yazılım lisanslarını yurtdışına fatura keserek hizmet ihracı yapan bir LTD ŞTİ kuruluşu yapıldı. 2023 yılı için ticaret odası tarafından A4 formatlı defter tasdikleri yapılmıştır. 2023 yılı için hasılat olmamıştır.2024 yılı için de ara tasdik yapılarak devam edilmektedir. E Fatura E defter kapsamında olup olmadığı hususunda terddüte düşüldü. Elektronik ortamda yurt dışına yazılım lisansı teslimi yapan Ltd Şirket için E fatura ve E defter zorunluluğu var mıdır . ( daha önce de sormuş olduğumuz bu soruya Daha açıklayıcı Cevabınızı önemle talep ederiz.) Teşekkürler

Cevap : Sorunuz yanıtlandı. 2023 de ciro yok ise hesaplama ertesi yılda (2024) başlar .Bahsettiğiniz iş kolu için tebliğlerde özel bir belirleme olmadığı için genel rakamlar kullanılır. Biz burada sorulan sorular için Kanun ce tebliğleri baz alarak yorum yapmaktayız Resmi görüş için GİB den özelge talep ediniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.