Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.02.2024 17:27 (Üye) Soru : Merhaba, İnternet üzerinden zoom platformu aracılığı ile atölyeler düzenleniyor. Bu atölyelerden elde edilen ücretlerin vergilendirilmesi için gelir vergisi mükellefiyeti mi yoksa Sosyal medya içerik üreticilerine tanınan haklardan mı faydalanmamız uygun olacaktır?

Cevap : "İnternet VE BENZERİ ELEKTRONİK ORTAMLAR ÜZERİNDEN metin, görüntü, ses, video gibi İÇERİKLER PAYLAŞAN sosyal içerik üreticilerinin bu faaliyetlerinden elde ettikleri kazançlar ve bu ortamlar üzerinden verilen bireysel kurs, eğitim, veri işleme ve geliştirme, ürün tanıtımı gibi hizmetlerden sağlanan kazançlar ile akıllı telefon veya tablet gibi mobil cihazlar için uygulama geliştirenlerin elektronik uygulama paylaşım ve satış platformları üzerinden elde ettikleri kazançlar gelir vergisinden müstesnadır. " GVK MÜKERRER MADDE 20/B Sosyal içerik üreticiliği, internet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden sunulan hizmetler ile mobil cihazlar için uygulama geliştiriciliğinde kazanç istisnası kapsamında değerlendirileceği görüşündeyiz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.