Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.02.2024 13:47 (Üye) Soru : SN , A.Ş olan bir firmamdan dışardan yönetim kurulu başkanı ataması yapacağım. ortak değildir. yönetim kurulu başkanı için firmada sgk mı yoksa bağkur mu yapmamız gerekiyor. teşekkürler

Cevap : 2013/11 sayılı SGK Genelgesinin “13- Sigortalıların kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden kendilerini sigortalı göstermesi (Ek, 24/4/2019 tarihli ve 2019/9 sayılı Genelge) başlıklı bölümünde de; “Yine, (4/a) kapsamında çalıştığı anonim şirkette, ortak olmayan yönetim kurulu üyesi olanların (4/a) kapsamındaki sigortalılıkları devam ettirilecek, ancak sigortalının yönetim kurulu üyeliği yanında anonim şirkete ortak olması halinde (4/a) kapsamındaki sigortalılığı sonlandırılarak (4/b) kapsamında sigortalı sayılacaktır.” Ayrıca, Anonim şirkette herhangi bir ortaklılığı bulunmayıp sadece yönetim kurulu üyesi olan kişi, şirketle arasında hizmet akdini doğuracak şekilde ayrıca iş yaparsa bu durumda 4/a (SSK) kapsamında sigortalı sayılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.