Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.02.2024 17:05 (Üye) Soru : Merhaba, 2024 yılı için Bilanço esasına geçen şahıs vergi mükellefim var. Aynı zamanda ise GV 18.maddeye . göre telif haklarından dolayı vergiden muafftır. SMK defterine de kayıtlı. Bu durum SMK mahbuzlarını defter Beyana işleyip Bilanço usulüne göre kayıtları nasıl tutmalıyım. Geçcici vergi yönünden bilgi verdiniz teşekkür ederim.

Cevap : Önceki Sorunuzda Serbest meslek kazancı için DBS den defter tutulduğun belirtiniz. GVK 18. maddeye göre 2023 yılı için 1.900.000 TL 2024 yılı için 3.000.000 TL den az telif kazancı elde edenler defter tutmaz. . Bu kişiden hizmet alanlar ödedikleri telif den % 17 GV stopajı yaparlar Bu vergi nihai vergidir. Yıllık beyanname de beyan edilmez. Bilanço usulüne göre elde ettiğiniz Ticari kazanç için TDHP na göre kayıt tutulur. Bu deftere telif kazancı ilave edilmez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.