Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.02.2024 11:47 (Üye) Soru : Merhaba, SGK'da işyeri dosyası olan fakat uzun süredir sigortalı çalışanı olmayan şahıs firması, işe alacağı yeni çalışanı için 6111 sayılı kanuna göre teşvikten faydalanabilir mi?

Cevap : Dosyasını aktif hale getirir ve 6111 işyeri şartlarına ve işçi sağlarına haiz ise yararlanır. İşveren Yönünden 6111 Teşviki; Aylık prim ve hizmet belgesi Kuruma yasal süresinde verilmiş olmalı, Primler yasal süresi içinde ödenmeli, Kayıt dışı sigortalı çalıştırılmamalı, Borcu varsa, bu borçlar yapılandırılmış veya taksitlendirilmiş olmalı, Prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme zammı ve cezası borcu bulunmamalı, Yararlanma süreleri erkeklere ve kadınlara, sahip olunan belgelere ve yaşa göre değişmektedir. Sigortalı Yönünden 6111 Teşvikini Değerlendirecek Olursak; 01/03/2011 ila 31/12/2025 tarihleri arasında işe alınmış olmalı, 18 yaşından büyük olmalı, İşe alındığı tarihten önceki 6 aylık dönemde işsiz olmalı, Ortalama sigortalı sayısına ilave çalıştırılmalı. Kadın sigortalılar açısından öncelikli olarak 18 yaşından büyük olma şartı aranırken, teşvikten faydalanılacak erkek sigortalı için 18-29 yaş şartı aranmaktadır. 29 yaşından büyük erkek sigortalılar için İŞKUR kaydı aranmakla birlikte 6 ay süre ile yine teşvik imkanı getirilmiştir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.