Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.02.2024 11:49 (Üye) Soru : Üstadım, Merhaba. Çok tehlikeli sınıfta yer alıp 10 kişiden fazla çalışanı bulunan ve üç yıl içinde ölümlü veya sürekli iş görememezlikle sonuçlanan iş kazası meydana gelmeyen işyerlerinde çalışanların işsizlik sigortası işveren payı üç yıl süre ile %1 olarak uygulanır, mevzuat hükmü var. Sorum şu: 1-) 10 kişiden fazla çalışanlar içinde işsizlik sigorta primi kesilmeyenler (Emekliler) var mı? 2-) Bu uygulamadan yararlanmak için ne yapmamız gerekiyor? SGK Sistemi otomatik algılıyor mu? Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Cevap : Teşvikten yararlanan işyerinin, belirtilen yararlanma şartlarından herhangi birini kaybetmesi durumunda teşvikten yararlanabilmesi için 3 yıl süre ile Tebliğde belirtilen şartları sağlaması ve Sosyal Güvenlik Kurumu'na dilekçe ile başvurması gerekiyor. Emekliler kapsam dışındadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.