09.02.2024 13:58 |
(Üye)
|
Soru : 29.12.2023 tarihinde İSMMMO’dan SMMM ruhsatımı aldım. Bir çevre danışmanlığı şirketinin %10 hissedarı olarak çevre danışmanlığı şirketinde muhasebe departmanında ön muhasebe bölümünde tek kişi olarak çalışmaktayım. Dışarıdan bir SMMM bizim şirketimizin beyannamelerini imzalamaktadır. Bu durumda çevre danışmanlığı anonim şirketinde %10 hissemin olması nedeniyle ve zorunlu olarakta bağkurlu olmam sebebiyle 10 yıllık YMM çalışma şartından bu çalıştığım süreler sayılır mı ? Veya farklı alternatif önerileriniz var mı ? Bu şirkette ortaklıktan çıkış hisselerimi devredip muhasebe departmanında ön muhasebede SGK’lı olarak devam etmeye başlasam bu sefer nasıl olur ? Farklı alternatif yollar aramalı mıyım yoksa ilk baştaki şekilde bağkurlu olarak meslek kodum muhasebeci olması durumu yeterli olur mu ?
Cevap : Sorunuzu meslek mevzuatı birimize yönlendiriniz.
|