Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.02.2024 15:14 (Üye) Soru : "6 Şubat 2023 depremi sonucu televizyonlarda yayınlanan, İstanbul büyük tehlike altında, deprem anında İstanbul yerle bir olacak söylemlerinden eşimin etkilenmesi sonucu ikametgah adresimizi Muğla ili Köyceğiz ilçesine taşımış bulunmaktayım. İş adresim İstanbul olarak devam etmekte ve ben her ay belirli periyotlarda İstanbul'a gelip gitmekteyim. Mayıs 2024 yılında tarafıma teslim edilmek üzere 245.000,00TL tutarında bir adet çekme karavan aldım. Faturası karavanın teslimatıyla birlikte tarafıma düzenlenecek. İstanbul'a geliş gidişlerimde konaklamak için karavan da kalmayı planlamaktayım. Bu nedenle dairenizden görüş almak istiyorum. Almış olduğum bu karavanı demirbaş olarak kayıtlarıma alabilir miyim? Bu konuda tarafıma bilgilendirme sağlarsanız sevinirim." şeklinde özelge talebinde bulundum. Tarafıma idarece şu cevap verildi. "Özelge talep formunda belirtilen tereddütün "kaynağına değinilmediği", "hukuki bir değerlendirme" içermediği, talebinizin bu haliyle vergi kanunları karşısındaki durumunuz hakkında danışmanlık ve rehberlik hizmeti mahiyetinde genel bilgi talebi olduğu, bu nedenle özelge verilmek suretiyle cevaplandırılmasının mümkün bulunmadığı anlaşılmıştır." Bende aynı soruyu İsmmmo Danışma Birimine sormak istedim. İyi çalışmalar.

Cevap : İkamet için alınan Konut serbest meslek erbabı olarak deftere kayıt edilemeyeceğine göre Karavan da kayıt edilemeyeceği görüşündeyiz. Bizim görüşümüz resmi bir görüş olmayıp ,Yorumdur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.