Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.02.2024 11:04 (Üye) Soru : Üstadım, Merhaba. Müşavirliğini yaptığım bir şirkette çalışan işçi, 09.02.2024 Tarihinde istifa dilekçesi yazıyor ve çalışmayacağını bildiriyor. Ancak, aynı gün (09.02.2024 tarihinde) Hastaneye giderek 2 gün önce (07.02.2029 Tarihinde) işyerinde ağır bir şey kaldırdığını ve belini incittiğini iddia ve beyanla hastaneye iş kazası beyanında bulunup tutanak tutturuyor. İşçinin yaptığı art niyetli ve asılsız bu durum karşısında işveren olarak ne yapılmalı? İş kazası bildirimi yapılmalı mı? Bildirimin son günü 12.02.2024 tarihi midir? Gerçekte olmayan ya da bilgi dahilinde olmayan bu durum için işverenin iş kazası bildirimi nasıl olur? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Cevap : Sgk dan gelen rapor onaylanıp işkazası bildiriminde bulunun aksi halde cezai durum olacaktır.Kişi zatan istifa etmiş hiçbir hak talep edemeyecektir. Burada işçi art niyetli olduğunu düşünsek bile buna rapor veren doktor da var. Bu doğrultuda mutlaka raporu onaylayıp işkazası bildiriminde bulunun. Raporlu işçinin istifasını işleme alıp çıkışını da yapabilirsiniz.Bu kazaların ölçeği ne olursa olsun, bir işveren iş yerindeki tüm kazaları Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirmek zorundadır. SGK iş kazası bildirimi için verilen süre, kazadan sonraki 3 iş günü şeklinde düzenlenmiştir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.