Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.02.2024 09:33 (Üye) Soru : Merhaba,Şirket müdürüne yapılan Huzur Hakkı ödemesini muhtasar beyanında 14 kod ile bildirdiğimizde beyannamenin bir tarafında ad soyad vb bilgisini bildirmemiz gerekiyor mu? Vergi bildirimi bölümünü doldurdum,sgk muaf olarak 1 kişiyi gösterip diğer istenen tutarları bildirdim. fakat isim kimlik no herhangi bir yerde muhtasar beyannamede göstermedim. Mart /2023 yılı ile ilgili Ücret gelir Beyanında bulunurken(birden fazla ücret geliri olup istisna sınırını aştığı için)beyanname vereceğim.Fakat Huzur hakkında ödenen gelir vergisini yıllık beyanda gösterebilir miyim?Problem çıkar mı?ne yapmalıyım?Teşekkürler...

Cevap : Huzur hakkı ödemesi 2. işveren olarak GVK 86. maddedeki şartlara göre beyan edilmesi gerekiyor ise Ücretli için Yıllık GV beyannamesi verilecek. Muhtasarda isim olup olmamasının önemi yok.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.