Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.02.2024 11:22 (Üye) Soru : Merhabalar..Bir danışmanlık firması grup firmaları olan birisiyle anlaşmış bu firmalara ön muhasebe hizmeti vereceklermiş. Firmalarla ilgili Mali Müşavirlerle anlaşıp beyannamelerini vermelerini sağlayacakmış.Bu konunun meslek mevzuatı ile ilgili sakıncası varmıdır..Bütün firmalaırn Serbest meslek makbuzu bu durumda danışmanlık firmasına kesilmesi gerekiyor hizmeti verdiği için doğrumudur..Tşk ederim..

Cevap : Tüm vergi mükellefle beyannamelerinin gönderilmesi için SMMM ler ile Önce Türmob e-birlik sisteminden dan mesleki hizmet sözleşmesi, daha sonda GİB den Aracılık Ve Sorumluluk sözleşmesi yapmak zorundadırlar. Hizmet veren meslek mensupları da verilen hizmet için e-smm düzenler GV stopajı ve KDV hesaplarlar. Bahsettiğiniz türde bir uygulama olmayacağı görüşündeyiz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.